08 Nov - 
Complete list of the Global Martial Arts Awards 2018 winners

The Global Martial Arts Awards 2018 is taking place today November 8th at the JW Marriott Hotel, South Beach in Singapore.

The event will recognize superstar athletes, gifted coaches, innovative industry leaders, and media personalities who have left an indelible mark on the competitive world of martial arts in the past year.

The Awards gives credit to outstanding individuals or entities in 16 categories:

  • Martial Arts Hero of the Year
  • Male Athlete of the Year
  • Female Athlete of the Year
  • Muay Thai Athlete of the Year
  • Kickboxing Athlete of the Year
  • Breakthrough Athlete of the Year
  • Bout of the Year, Knockout of the Year
  • Submission of the Year
  • Walkout of the Year
  • Event of the Year
  • Gym of the Year
  • Referee of the Year
  • Coach of the Year
  • Ring Girl of the Year
  • Martial Arts Journalist of the Year

The Global Martial Arts Awards 2018 is supported by major broadcasters around the region, including AbemaTV, ABS-CBN, Astro, Bandsports, Claro Sports, Emtek (SCTV), IB Sports, JTBC, Mediacorp, Media Prima, Mediapro, RTM, Skynet, StarTimes and Thairath TV.

Here is the complete list of winners and nominees:
(This is an ongoing event. Refresh this page for updates. Thanks to conandaily.com)

1. Martial Arts Hero of the Year

WINNER: EDUARD FOLAYANG

Nominated:

Angela Lee
Aung La N Sang
Daniel Cormier
Henry Cejudo
Martin Nguyen
Tenshin Nasukawa

2. Male Athlete of the Year

WINNER: AUNG LA N SANG

Nominated:

Aung La N Sang
Gegard Mousasi
Henry Cejudo
Joshua Pacio
Kevin Belingon
Kyoji Horiguchi
Tenshin Nasukawa

3. Female Athlete of the Year

WINNER: ANGELA LEE

Nominated:

Angela Lee
Ayaka Hamasaki
Kanna Asakura
Rose Namajunas
Seo Hee Ham
Stamp Fairtex
Xiong Jing Nan

4. Muay Thai Athlete of the Year

WINNER: NONG-O GAIYANGHADAO

Nominated:

Kulabdam Kulabdam Sor Jor PiekuThai
Muangthai PKSaenchaimuaythaigym
Petchdam Kaiyanghadao
Rodtang Jitmuangnon
Sam-A Gaiyanghadao
Yodlekpet TDed-99

5. Kickboxing Athlete of the Year

WINNER: TENSHIN NASUKAWA

Nominated:

Giorgio Petrosyan
Petpanomrung Kiatmuu9
Sittichai Sitsongpeenong
Stamp Fairtex
Takeru Segawa
Tenshin Nasukawa
Tiffany Van Soest

6. Breakthrough Athlete of the Year

WINNER: STAMP FAIRTEX

Nominated:

Brian Ortega
Derrick Lewis
Kevin Belingon
Kyoji Horiguchi
Saygid Guseyn Arsanaliev
Stamp Fairtex
Xiong Jing Nan

7. Bout of the Year

WINNER: AUNG LA N SANG VS. KEN HASEGAWA

Nominated:

Aung La N Sang vs. Ken Hasegawa
Angela Lee vs. Mei Yamaguchi II
Eddie Alvarez vs. Dustin Poirier
Giorgio Petrosyan vs. Jo Nattawut
Justin Gaethje vs. Dustin Poirier
Kyoji Horiguchi vs. Tenshin Nasukawa
Robert Whittaker vs. Yoel Romero II

8. Knockout of the Year

WINNER: BRIAN ORTEGA VS. FRANKIE EDGAR

Nominated:

Aaron Pico vs. Shane Kruchten
Aung La N Sang vs. Ken Hasegawa
Brian Ortega vs. Frankie Edgar
Li Kai Wen vs. Rodian Menchavez
Petchdam Kaiyanghadao vs. Josh Tonna
Saygid Guseyn Arslanaliev vs. Timofey Nastyukhin
Yoel Romero vs. Luke Rockhold

9. Submission of the Year

WINNER: JOSHUA PACIO VS. PONGSIRI MITSATIT

Nominated:

Ariel Sexton vs. Kota Shimoishi
Shinya Aoki vs. Rasul Yakhyaev
Renzo Gracie vs. Yuki Kondo
Paul Craig vs. Magomed Ankalaev
Adam Wieczorek vs. Arjan Bhullar
Paddy Pimblett vs. Alexis Savvidis

10. Walkout of the Year

WINNER: ANDY NGUYEN

Nominated:

Andy Nguyen
Aung La N Sang
Eduard Folayang
Heo Jae-Hyeok
Rika Ishige
Shannon Wiratchai
Stamp Fairtex

11. Event of the Year

WINNER: ONE: KINGDOM OF HEROES

Nominated:

Bellator 192
ONE: Kingdom of Heroes
ONE: Reign of Kings
ONE: Unstoppable Dreams
Rizin 13
UFC 220
UFC 223

12. Gym of the Year

WINNER: TEAM LAKAY

Nominated:

American Kickboxing Academy
American Top Team
Evolve MMA
Tiger Muay Thai
Tribe Tokyo MMA
Tristar

13. Referee of the Year

WINNER: OLIVIER COSTE

Nominated:

Atsushi Onari
Jason Herzog
Kemp Cheng
Mark Goddard
Mike Beltran
Yuji Shimada

14. Coach of the Year

WINNER: MARK SANGIAO

Nominated:

Duane “Bang” Ludwig (Bang Muay Thai)
Firas Zihabi (Tristar)
George Hickson (Tiger Muay Thai)
Javier Mendez (AKA)
Matt Brown (ATT)
Ryo Chonan (Tribe Tokyo)

15. Ring Girl of the Year

WINNER: LEE JI NA

Nominated:

Arianny Celeste
Camila Oliveira
Lee Bom Yi
Lee Ji Na
Nithima Attasophonwatthana
Red Dela Cruz
Siena

16. Martial Arts Journalist of the Year

WINNER: MANABU TAKESHIMA (MMA PLANET)

Nominated:

Ariel Helwani (ESPN/MMA Fighting)
Chris Mohan (Malay Mail)
Haider Yutim (Astro Awani)
JM Siasat (GMA)
Manabu Takashima (MMA Planet)
Mike Bohn (MMA Junkie)
Mike Murillo (Business World)
Santino Honasan (ABS-CBN)